Kráska a zvíře aneb Zachraňte Biancu Censori
Jak nám naše tamponové sesterství nepomáhá vidět svět o nic méně černobíle.
Když jsem viděla video, jak se Kanye a Bianca Censori objevili na červeném koberci letošních Grammy, zamrazilo mě na zátylku. Ne snad proto, že by mě pohoršovala nahota Biancy nebo fakt, že se děla živě na celosvětovém podiu. Veřejná nahota se používá jako nástroj zostuzení nebo protestu po staletí, vždy je to jakási deklarace, vždy něco říká. Do jaké míry je to efektivní, etické nebo feministické, je otázka na úplně jinou esej. Moje vlastní chloupky za krkem vstávaly z pohledu na plně oblečeného muže, který nařídil ženě, aby se veřejně svlékla. Cítila jsem se za Biancu nějakým způsobem odpovědná. Ale proč?
Z interakcí, které spolu mají, by se zdálo, že je Bianca oběť. Opravdu mi připadá, že ji ten muž veřejně ponižuje. Obléká ji do outfitů, které většinou ukazují celé její tělo. Nechá ji chodit bos. Zakrývá jí tvář. Nedělal by to poprvé – některé outfity, do kterých stylizoval Kim Kardashian, byly podobně ponižující. Je pravda, že s Biancou to opravdu nabralo obrátky. V jeho rukou vypadá jako ztracené kačátko s očima navrch hlavy.
Pro tuhle formu zneužívání nebo manipulace je precedent. A nejen u celebrit – kontrolovat jak se partner/ka obléká je často jen jeden ze symptomů hlubšího teroru, který může probíhat za zavřenými dveřmi. Taky proto se spoustu komentátorů cítí za Biancu podobně zodpovědná jako já. “Zachraňte někdo tuhle ztracenou ženu!”, píšou lidi na Twitteru. Máme v paměti Melanie Brown, Evan Rachel Wood a další ženy, které trpěly pod rukama mocných mužů.
Ale čím déle nad Biancy případem přemýšlím, tím nepříjemněji mi je. Nejen kvůli tomu, že to možná opravdu je abuse. Co když totiž není? Opravdu potřebuje každá žena vedle mocného muže, která se nechová tak, jako bychom chtěli, zachránit?
Kanye se už dlouho snaží prorazit jako vizionářský návrhář. Kim Kardashian díky němu zcela změnila image a je teď považovaná za módní ikonu, kterou dřív rozhodně nebyla. Jeho způsob stylingu nebo návrhářství je zcela očividně o ponížení žen. Většina jeho modelů je o tom ženu odosobnit, zesměšnit nebo ji ukázat v groteskním světle. Ať už jde o to jim zakrýt celou tvář, být nahý nebo jít bosa po veřejných ulicích.
Tohle chování je veřejné. Ať už konsenzuální je, nebo není, něco světu říká. Tyhle jejich vystoupení jsou otevřené k veřejné interpretaci a bohužel je spoustu lidí, co si je interpretuje jako vzor. Zacházet tak, jak zachází Kanye veřejně s ženským tělem, je při nejmenším znepokojující. Mnoho žen odvedlo tvrdou a zdlouhavou práci na tom, aby ženské tělo nebylo viděno jako kus masa, který si vezmeš na vodítko.
A já se ptám – opravdu tohle Bianca nevidí? Opravdu není žádná šance, že je Bianca nejen svolná, ale aktivní účastník vlastního veřejného skandálu? Veřejně tvrdí, že nad svým oblékáním má naprostou kontrolu. Je to dospělá třicetiletá žena, která ani před Kanyem nebála odhalit kus těla za cenu stylingu.
Nedá mi to a musím to přirovnat k #savemelania, který při obou Trumpových inauguracích trendoval na sítích. Nebo pohoršení nad TikTokovým účtem Ballerina Farm. Nešťastná (a hlavně krásná) zlomená žena v rukou monstra, který jí drží pod pomyslným železným pantoflem.
My jako feministky občas žijeme v dojmu, že všechny ženy mají nějaké společné sesterství, které dodržujeme. Podáme si tampon na záchodě, zachráníme se od nepříjemných konverzací a vzájemně si opudrujeme nosy. Nerada bych vám propíchla růžovou girlpower bublinu, ale je tady spousta žen, které s námi tohle sesterství nesdílí. Protože toho společného nepřítele (bílého kontrolujícího heteráka s příčeskem) vidíme jako nepřítele jen jedna část z nás. Ta druhá ho vidí jako cestu na vrchol.
Proč máme potřebu dělat oběti z žen, které přesně ví, vedle koho jsou a co se s nimi děje? Pravdou je, že některé ženy by klidně podřezaly achilovky celému feministickému hnutí, aby se dostaly k moci. Nevyžaduje to nátlak, zastaršování nebo manipulaci, je to rozhodnutí. Protože ženy po moci prahnou úplně stejně jako muži. Ukazovat všechny, ale úplně všechny ženy, které jsou vedle konzervativního/pravicového/mocichtivého muže, jako oběti, vlastně znamená podlehnout tomu jejich konzervativnímu biasu: ženy jsou slabé.
Opravdu by Hannah Neeleman (slavná influencerka známá jako Ballerina Farm) dělala to co dělá, kdyby to nechtěla? Opravdu není vůbec žádná šance, že si Melania vybrala být vedle takového muže? Opravdu Bianca nemá vůbec žádné slovo v tom, jak je s ní nakládáno? Já opravdu nedokážu říct, jestli ano nebo ne. Videa z jejich veřejných interakcí je při nejmenším nepříjemné sledovat. Ale čím déle nad tím přemýšlím, tím méně se mi chce nad Biancou uvažovat jako nad zakletou princezou.
Tohle vidění světa je totiž nejen nebezpečné a černobílé, ale taky extrémně nerealistické. Kdokoliv, kdo opravdu pořádně zná ženy, tak ví, že ženy umí být tak chladnokrevné, že by se z toho spoustu mužům zatáhly koule. Ženy nejsou ztracená kačátka s velkýma očima, čekající na vysvobození z břicha velkého zlého vlka. Musí být drženy stejnému standardu jako držíme jejich muže.
Čas ukáže, jak to ve skutečnosti s Biancou je. Kolují dohady, že požádala o rozvod. Pro její dobro doufám, že je spíš chladnokrevná, než zakletá. Protože ať už v tom našem tamponovém sesterství s námi je nebo není, nechci se dívat na žádnou ženu, jak trpí.
Tak toto je hodně trefný a odvážný článek. Díky, źe píšete o tom, že ne všechny ženy jsou a chtějí být v tom neustále zmiňovaném "sesterství". A že i ženy mohou chtít moc. Někdy i na úkor jiných.
Skvěle napsané. Přímé prokliky na fotky ve mně vyvolaly zvláštní šťastné pošimrání na mozku.